throughblackglass

Profil użytkownika: throughblackglass

Katowice Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 23 godziny temu
321
Przeczytanych
książek
1 067
Książek
w biblioteczce
99
Opinii
3 623
Polubień
opinii
Katowice Mężczyzna
Dodane| 9 książek
Strony www:
Od literatury oczekuję przemian. Dobra powieść powinna wywrócić mnie na drugą stronę. Zmielić wespół z przemyśleniami. Kłuć co jakiś czas po istocie szarej, przypominając, że wciąż jest i zmieniła moje myślenie (a to już wiele). Jak niespełniona miłość, z którą się nie uporałeś. Sprawić, że wracam do niej we wspomnieniach nie tylko gdy myślę o literaturze, ale i nie robię tego wcale. Prócz książki kino i sztuka. Pisząc kino, mam na myśli prawdziwy film, nie przelotne mody i mdławe komputerowe widowiska.

Opinie


Na półkach:

Muszę się przyznać do pewnej wstydliwego hobby, czy jak to nazywają Anglosasi guilty pleasure. Lubię czytać opowieści, relacje o nieznanym, nadnaturalnym, parapsychologicznym. Niegdyś czytywałem artykuły z portalu infra.org, doceniając pióro jednego z jego założycieli, Piotra Cielebiasia, notabene autora przedmowy „Wysokiej dziwności...”, który zawsze podchodził do opisywanych zjawisk ostrożnie, nie szufladkując ich, nie oceniając bez wyraźnego powodu (chyba że było to tłumaczenie cudzych prac, których autorzy tezy już stawiali), nie tworząc chochołów.

Miazga natomiast zachowuje się niczym ezoteryk. Jego pracę cechuje postawa presupozycyjna. Przede wszystkim więc dużo zakłada z góry, czasami nic sobie nie robiąc z podstawowych zasad logiki czy nauki. Nie chodzi mi o to, że przytacza historie osób, które znalazły się lub twierdzą, że znalazły się w absurdalnych, strasznych, czy wręcz przerażających sytuacjach. Byłby to zarzut dość nietrafiony, z uwagi na tematykę książki. Chodzi mi o to, że autor prezentuje dość kontrowersyjne tezy. Przykłady? Proszę bardzo. Już dawno nie umieściłem w książce tyle zakładek i nie podkreśliłem tylu zdań. Opisując jedno ze zdarzeń związane z górą Liwocz, Miazga na przykład wypowiada się na temat osiemnastometrowego stalowego krzyża, na którym zamontowano, jak to określił „nadajniki 4G". Ciekawe, że sam krzyż mu nie przeszkadza, ale już „nadajniki” zaburzają urodę cudownego zakątka. Urządzenie bowiem "[...] nie dość, że szpecą to przepiękne miejsce, to w dodatku wpływają negatywnie na zdrowie ludzi w okolicy". Bez komentarza. Opisując diabelskie kamienie z różnych zakątków kraju, Miazga powołuje się na geomancję i radiestetów, którzy twierdzą, że takie głazy nie są „rozmieszczone” przypadkowo, bo miejscach mocy, czy wzdłuż linii siatek energetycznych. Autor wspomniał przy okazji diabelskich kamieni nawet nieodżałowanego prof. Jana Pająka i jego badania na ich oddziaływaniem. To już prawie mnie zabiło. Bez komentarza. Wisienką na torcie jest cudowne wyznanie na ostatnich kartach „Wysokiej dziwności”, które można sprowadzić do „Nie jestem antyszczepionkowcem, ale...". Takich kwiatków jest cała masa. Wszystkie podobne twierdzenia, tezy, czy teorie autora są w jego opinii uprawnione. Inaczej jest ze sceptycyzmem, czy jak to Miazga określa „ortodoksyjną” nauką, zamkniętą w „sztywnych ramach". Na nie autor narzeka regularnie co kilka stron, nierzadko siląc się na pretensjonalne tyrady. Ta dychotomia jest równie fascynująca, co niestety durna. Bo gdzież mądrość w opisywaniu nadnaturalnych teorii i zdarzeń, przy nieustannym buczeniu na nieubłagane prawa logiki, czy dziedziny ścisłe?

Żyjemy w społeczeństwie nieco opacznie pojmującym racjonalizm. Sceptycyzm jest powszechnie nieaprobowany, zbywany, czasami reaguje się na niego negatywnie lub nawet odpowiada agresją. W końcu Niewierny Tomasz nie jest otaczany estymą i może to w pewien sposób tłumaczyć niechęć sporej części społeczeństwa do asertywności. Podobną niechęcią kieruje się autor utyskujący co kilkanaście stron na „ortodoksyjnych sceptyków” niczym na zło wcielone. Jestem tymże sceptykiem i nie widzę w byciu nim nic zdrożnego. Wręcz przeciwnie. Nazwałbym to, wręcz przewrotnie i nieco biblijnie, cnotą.

Bzdurometr wyłączyłem po wspomnianym już narzekaniu autora na znajdujący się na krzyżu maszt z zamontowaną na nim stacją bazową w technologii 4G (a kto wie, może już nawet i 5G?). Nie liczyłem już tak skrupulatnie kolejnych dziwactw. Fatalny styl, błędy fleksyjne, ortograficzne, stylistyczne, logiczne, czy literówki dały od szurskich wstawek wytchnienie, by po kolejnych kilkunastu stronach przyprawić o ból głowy. Miazga jest w stanie w jednym akapicie walnąć dwa babole tego samego rodzaju. Przykład? „[...] Ze zdecydowanym wyrazem twarzy Alan zdecydował [...]”, a kilka zdań dalej „[...], a Alan uniósł broń, strzelając jednym strzałem”. Miazga przekręca nawet imiona, czy nazwiska przytaczanych zagranicznym specjalistów lub świadków. Z początku i te błędy pieczołowicie zaznaczałem, ale było tego tyle, że poddałem się po kilkudziesięciu stronach (i tak wytrwałem dłużej, niż w przypadku szurskich wstawek), robiąc wyjątki dla co ciekawszych baboli. Korekta podobno była, autor z resztą korektorce już we wstępie podziękował za walkę z jego niepokornym stylem. Zastanawiam się, co było tego powodem, gdyż satysfakcjonująca naprawa tej książki była zgoła niemożliwa ze względu na rozmiary tragedii, jaką jest u autora brak podstawowych umiejętności komunikowania się z czytelnikiem i artykułowania własnych myśli. Nie ma więc tu winy korektorki. Prawdopodobnie robiła, co mogła i na co pozwalał jej czas, budżet i sam twórca. Może więc odpowiedniejsze byłyby przeprosiny, za fatygę oczywiście, gdyż publikacja w tym stanie nie powinna ujrzeć światła dziennego.

Jest więc gorzej niż w przypadku „Magicznej rzeczywistości". W poprzedniej książce braki warsztatowe zakrywała niebotyczna ilość cytatów i relacji świadków, a Miazga niejako stał z boku, nieczęsto siląc się na dłużyzny w postaci własnych przemyśleń. W najnowszej pracy ufologa prywatne archiwa nie odgrywają już znaczącej roli. Autor stara się więc wypełnić strony treścią, nawiązując do przypadków i fenomenów opisywanych przez innych badaczy, często raczy też dzielić się własnymi przemyśleniami. Przypisów jest mało, nieraz pozbawieni jesteśmy kontekstu. Jeśli więc w dziedzinie niewyjaśnionych zjawisk jesteśmy kompletnie zieloni, wielu rzeczy nie zrozumiemy. Kiepska to synteza, a absurd goni absurd. Pozycja jest wtórna względem poprzedniej książki Miazgi, nie wnosi w zasadzie nic nowego do przedstawionych w „Magicznej rzeczywistości” poglądów. Nawiązanie do prac Keela czy Vallee zdaje się pustym odniesieniem. Niby jakimiś refleksjami na temat prac rzeczonych autorów Miazga się dzieli, ale i tak w skrócie, bo przecież już się z nimi zgadzał w poprzednich swoich pracach, a w ogóle to i podtrzymuje swoje już wypracowane w tychże publikacjach zdanie na temat „żywego folkloru". Po co więc kolejne 400 stron, skoro może niecałe 100 jest pewnym novum, ze względu na niepublikowane wcześniej relacje z archiwum twórcy? Mógłbym tak o mankamentach „Wysokiej dziwności” pisać i pisać, ale lepiej już zakończyć. Dość powiedzieć, że po lekturze książki pana Miazgi musiałem odpocząć nieco od jakiejkolwiek literatury. Tak wiele masochizmu bym mógł tu zamieścić jakąś kontrę, wraz z oceną.

Muszę się przyznać do pewnej wstydliwego hobby, czy jak to nazywają Anglosasi guilty pleasure. Lubię czytać opowieści, relacje o nieznanym, nadnaturalnym, parapsychologicznym. Niegdyś czytywałem artykuły z portalu infra.org, doceniając pióro jednego z jego założycieli, Piotra Cielebiasia, notabene autora przedmowy „Wysokiej dziwności...”, który zawsze podchodził do...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Junji Ito potrafi jak nikt wlać nieco więcej światła, czy może właściwiej by napisać mroku, do skostniałego gatunku jakim jest horror. Bodajże u profesor Janion w jej monografii "Wampir. Biografia symboliczna" przeczytałem kiedyś, że horror właśnie niechybnie skazany jest na ruch poza orbitą sztuki (to w zasadzie moja parafraza, sens jednak zachowałem), gdyż nastawiony jest jedynie na wzbudzenie u nas uczucia strachu. O tym, że podobne twierdzenia zdają się być fatalnym nieporozumieniem od lat szeregowi ludzi udaje się mnie przekonać. Jeśli mowa o kinie, zrobił to Robert Eggers swoimi niezwykłymi "Czarownica. Bajka ludowa z Nowej Anglii" i "Lighthouse". Zrobi to pewnie i swoją nadchodzącą wersją "Nosferatu". Jeśli zaś chodzi o komiks to niewątpliwie podziękowania należą się Ito. No bo jak tak można wziąć jakiś niegroźny motyw, dajmy na to spiralę, i za pomocą takiegoż tworzywa wywołać u czytelnika tyle skrajnych emocji, od niepokoju, przez strach, aż do obrzydzenia? A no Japończycy potrafią, szczególnie jeśli chodzi o nieliniowe, oryginalne koncepcje, które do głowy by nie przyszły Europejczykom, czy Anglosasom. Jednak Ito to prawdziwy fenomen. Tworzy coś jeszcze innego. Niczym doborowy MC biorący udział we freestyle'owej rap bitwie, Junji mógłby rzucić publice prośbę o podrzucenie najabsurdalniejszego słowa jakie przyszło by komuś do głowy i na jego podstawie sklecić kąśliwe, rymowane cudo. Bawi się więc niepokojem wrzucając na tapetę niewinny rekwizyt czy kolejną ofiarę, wykpiwając i tak już nazbyt poważną sytuację w jakiej znaleźli się jego bohaterowie. Można by powiedzieć, że zbytnio się nad nimi znęca. No pewnie, ale na swój sposób ironicznie, a co więcej i nie bez powodu. Pobudza ich do działania, a nas, biedaków, do refleksji, czy aby przypadkiem to nie z nas sobie dworuje.

Junji Ito potrafi jak nikt wlać nieco więcej światła, czy może właściwiej by napisać mroku, do skostniałego gatunku jakim jest horror. Bodajże u profesor Janion w jej monografii "Wampir. Biografia symboliczna" przeczytałem kiedyś, że horror właśnie niechybnie skazany jest na ruch poza orbitą sztuki (to w zasadzie moja parafraza, sens jednak zachowałem), gdyż nastawiony jest...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Do samiutkiego końca miałem nadzieję na choćby odkrywczy plot twist albo koniec z wielkim "łał". Czułem się natomiast jak gdybym czytał zapis wydarzeń nudnego dnia wycietego z czyjegoś żywota, takiego, że i owszem, czasem coś nieoczekiwanego się przytrafi, jak wpadający z odwiedzinami, zmarły przed siedmiu laty ojciec, ale co z tego, skoro bohaterka wraca do wycierania kurzu na parapecie. Nie miałbym nic przeciwko fabularnej nudzie, gdyby autor w zamian serwował mi coś unikatowego, jak strumień świadomości w równie nużącym "Ulissesie" Joyce'a lub bezbłędny, przenikliwy język Nabokova w "Lolicie". "Silos" jest jednak wydmuszką, bez interesujacej formy i krzty sznytu, wypełnioną zdaniami równie nieskomplikowanymi, co nieurodziwymi, niczym "Kali kochać, kali kupić". Tu i ówdzie Howey rzuci ochłap, uchyli rąbka tajemnicy, ale hej, każda głośna powieść do czegoś aspiruje, ma intrygujacy zamysł i wręcz woła: "Patrz jakiego to obłędnego salta zaraz nie wywinę!", by w końcu zmusić do smutnej refleksji, że oto zmarnowaliśmy kilka godzin na kolejną marketingowa grandę. Tym właśnie dla mnie "Silos" jest. Dowodem, że za dobrym pomysłem powinno iść wyśmienite zaplecze.

Do samiutkiego końca miałem nadzieję na choćby odkrywczy plot twist albo koniec z wielkim "łał". Czułem się natomiast jak gdybym czytał zapis wydarzeń nudnego dnia wycietego z czyjegoś żywota, takiego, że i owszem, czasem coś nieoczekiwanego się przytrafi, jak wpadający z odwiedzinami, zmarły przed siedmiu laty ojciec, ale co z tego, skoro bohaterka wraca do wycierania...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika throughblackglass

z ostatnich 3 m-cy
throughblackglass
2024-05-13 19:57:07
throughblackglass
2024-05-11 00:17:56
throughblackglass i Meribbaal są teraz znajomymi
2024-05-11 00:17:56
throughblackglass i Meribbaal są teraz znajomymi
throughblackglass
2024-05-11 00:17:47
throughblackglass i Vicious_042_ są teraz znajomymi
2024-05-11 00:17:47
throughblackglass i Vicious_042_ są teraz znajomymi
throughblackglass
2024-05-10 15:08:40
throughblackglass i Arek są teraz znajomymi
2024-05-10 15:08:40
throughblackglass i Arek są teraz znajomymi
throughblackglass
2024-05-07 14:09:05
2024-05-07 14:09:05
Wojna i Pokój, i Wojna Peter Turchin
Średnia ocena:
7.3 / 10
18 ocen
throughblackglass
2024-05-07 07:50:14
throughblackglass i Diabeł_Z_Caroc są teraz znajomymi
2024-05-07 07:50:14
throughblackglass i Diabeł_Z_Caroc są teraz znajomymi
throughblackglass
2024-05-06 23:51:55
throughblackglass ocenił książkę Wysoka Dziwność na
2 / 10
i dodał opinię:
2024-05-06 23:51:55
throughblackglass ocenił książkę Wysoka Dziwność na
2 / 10
i dodał opinię:

Muszę się przyznać do pewnej wstydliwego hobby, czy jak to nazywają Anglosasi guilty pleasure. Lubię czytać opowieści, relacje o nieznanym, nadnaturalnym, parapsychologicznym. Niegdyś czytywałem artykuły z portalu infra.org, doceniając pióro jednego z jego założycieli, Piotra Cielebiasia, ...

Rozwiń Rozwiń
Wysoka Dziwność Arkadiusz Miazga
Średnia ocena:
5.8 / 10
6 ocen
throughblackglass
2024-05-05 22:57:24
throughblackglass dodał książkę Klasztor na półkę Teraz czytam
2024-05-05 22:57:24
throughblackglass dodał książkę Klasztor na półkę Teraz czytam
Klasztor Zachar Prilepin
Średnia ocena:
7.8 / 10
317 ocen
throughblackglass
2024-05-03 23:55:59
throughblackglass dodał książkę Obrońcy pańszczyzny na półkę Teraz czytam
2024-05-03 23:55:59
throughblackglass dodał książkę Obrońcy pańszczyzny na półkę Teraz czytam
throughblackglass
2024-05-03 16:16:57
throughblackglass i Mariusz są teraz znajomymi
2024-05-03 16:16:57
throughblackglass i Mariusz są teraz znajomymi

ulubieni autorzy [9]

Tove Jansson
Ocena książek:
7,8 / 10
102 książki
4 cykle
Pisze książki z:
725 fanów
Szczepan Twardoch
Ocena książek:
6,4 / 10
33 książki
1 cykl
Pisze książki z:
1344 fanów
Michaił Bułhakow
Ocena książek:
7,4 / 10
46 książek
4 cykle
Pisze książki z:
1306 fanów
Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Vladimir Nabokov Lolita Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
321
książek
Średnio w roku
przeczytane
15
książek
Opinie były
pomocne
3 623
razy
W sumie
wystawione
321
ocen ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
1 078
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
8
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
9
książek [+ Dodaj]